Misja

Misja

Brama Południa

Cel
Jungdrung Bon zalicza się do najstarszych tradycji duchowych na świecie. Oferuje wiedzę teoretyczną jak również praktyczne metody pozwalające przezwyciężyć dyskomfort ludzkiej egzystencji. Dla jednych będzie to dyskomfort związany ze zdrowiem, bogactwem czy innymi aspektami doczesnego funkcjonowania; dla innych może to być potrzeba poznania ostatecznej prawdy i ostatecznego wyzwolenia. Celem naszej działalności jest umożliwienie dostępu do nauk Jungdrung Bon mieszkańcom Śląska.

Pośród wielu możliwych sposobów systematyki nauk Jungdrung Bon, najprostszy to podział na ścieżki rezultatu oraz przyczyny. Ścieżki przyczyny koncentrują się na poprawie funkcjonowania doczesnego; pracują na poziomie ciała, energii, psychiki. Ścieżki rezultatu koncentrują się na osiągnięciu ostatecznego urzeczywistnienia, skupiając się na pracy z umysłem. Obu tym drogom towarzyszą różne pojęcia, poglądy oraz praktyki. Doprowadzają one także do różnych owoców na ścieżce. Będziemy prezentować oba te podejścia, z większym naciskiem na ścieżki rezultatu.

Metoda
Począwszy od roku 1995 w Polsce są regularnie przekazywane nauki Jungdrung Bon. Przez te lat odbyło się kilkadziesiąt kursów z kwalifikowanymi nauczycielami jak również zostało przekazane kilkadziesiąt różny technik medytacji. W tym okresie ukazało się również wiele książek oraz materiałów w prasie i internecie. Są także organizowane wykłady otwarte w przestrzeni rzeczywistej jak i w internecie. Biorąc pod uwagę, że nauki Jungdrung Bon dzielą się na 9 ścieżek/poziomów, a na każdej ścieżce jest sporo różnych technik medytacyjnych, cześć osób zarówno początkujących jak i zaawansowany czuje się zagubiona w tym bogactwie wiedzy i możliwości. Dodatkowo nadmierne koncentrowanie się na teorii a nie na praktyce powoduje powolne pojawianie się owoców na ścieżce. Może to rodzić zniechęcenie i porzucenie wybranej ścieżki. W odpowiedzi na taką sytuację pragniemy zaoferować skupienie się głównie na intensywnej praktyce wspartej prostą teorią. Proponujemy następujący schemat praktyki:


  • indywidualna praktyka -  codziennie,
  • grupowa praktyka  - raz w tygodniu  (czwartki),
  • intensywna praktyka weekendowa – jeden raz w miesiącu (kalendarium - link),
  • kursy prowadzone przez kwalifikowanego nauczyciela – 4 razy w roku,
  • intestywne tygodniowe odosobnienie – minimum raz w roku,
  • dodatkowo kilka razy w roku będą organizowane wykład otwarte o charakterze popularyzatorskim.

 

Teoria
Dla osób zainteresowanych „prostą teorią” w tym miejscu: [link] będą pojawiać się sukcesywnie, proste teksty, opisujące esencję poszczególnych zagadnień.

Dla osób poszukujących większej ilości wiedzy, również sukcesywnie będą pojawiać się w tym miejscu: [link] kolejne źródłowe teksty na temat Jungdrung Bon.

W planach jest również stworzenie katalogu wszelkich polskich publikacji na temat dzogczen oraz Jungdrung Bon.

Kontakt
Aby być na bieżąco informowanym o wydarzeniach prosimy dokonać subskrypcji biuletynu : BON Informacje - Katowice, Śląsk i okolice. Subskrypcja możliwa jest  po zalogowaniu się [link: boninfo.org ] można jej dokonać na stronie [link: subskrybcje]

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres:  katowice@medytacja.netBÖN * Bytom * Katowice > Misja >
Share: Facebook Google Twitter
Shortlink: https://www.tobon.pl/link/364954 sLink
[imsp]